Grafisk Maskinfabrik A/S

Birkerød
Anlæg til digital labelprint m.v.
Grafisk Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Omsætning 80.79287.90996.773
Resultat før skat 13.56914.26314.501
Resultat efter skat 10.19610.98811.233
Egenkapital 24.60532.65341.927
Balancesum 49.15552.60660.047
Om virksomheden:

Grafisk Maskinfabrik A/S udvikler og producerer avancerede for- og efterbehandlingsanlæg til digital labelprint samt til digitalprint af fødevareindpakning (flexibles) til kunder verden over. Dertil udvikler Grafisk Maskinfabrik anlæg til print og behandling af organisk solcellefilm (OPV) til førende universiteter i EU og Kina.

Grafisk Maskinfabrik har siden stiftelsen i 1975 vokset med udvikling af teknologi til trykkeribranchen, og selskabets udbredelse har for alvor taget fart med branchens begyndende overgang til digitalprint, som stiller større og stigende krav til avancerede konverteringsanlæg, som er Grafisk Maskinfabriks kerneområde. 

Fra hovedkontoret i Birkerød, samt fra salgskontorer i Chile, Italien og USA, forsyner ingeniørvirksomheden sine kunder med anlæg, styringssoftware og løbende support og service. 

Udvikling:

Industri Udvikling har i juni 2017 erhvervet en tredjedel af aktierne i Grafisk Maskinfabrik og ejer nu virksomheden sammen med stifter og hustru, Erik og Randi Nielsen, samt deres søn, Uffe Nielsen, der har drevet virksomheden som direktør siden 2013.

Baggrunden for transaktionen er et ønske fra ejernes side om at delkapitalisere på selskabets resultater, samt at få en erfaren partner med til den videre udvikling af forretningen, herunder styre den væsentlige vækst, som forventes i kommende år. 

Beliggenhed:Birkerød
Regnskabsperiode:1/1 – 31/12
Medarbejdere:58
Ejerandel:Industri Udvikling IV K/S
33,3%
Første investeringsår:2017
Direktion:Uffe Nielsen
Bestyrelse:Jeppe Rasmussen, formand, Randi Nielsen, Uffe Nielsen, Dan Højgaard Jensen
Revisor:Deloitte, København, statsaut. revisor Keld Danielsen