Grafisk Maskinfabrik A/S

Birkerød
Anlæg til digital labelprint m.v.
Grafisk Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Omsætning 87.90996.773120.969
Resultat før skat 14.26314.78218.908
Resultat efter skat 10.98811.23314.427
Egenkapital 32.65341.92752.142
Balancesum 52.60664.86771.699
Om virksomheden:

Grafisk Maskinfabrik A/S udvikler og producerer avancerede for- og efterbehandlingsanlæg til digital labelprint samt til digitalprint af fødevareindpakning (flexibles) til kunder verden over. Dertil udvikler Grafisk Maskinfabrik anlæg til print og behandling af organisk solcellefilm (OPV) til førende universiteter i EU og Kina. Selskabet har siden stiftelsen i 1975 vokset med udvikling af teknologi til trykkeribranchen, og selskabets udbredelse har for alvor taget fart med branchens begyndende overgang til digitalprint, som stiller større og stigende krav til avancerede konverteringsanlæg. Grafisk Maskinfabrik har hovedkontor i Birkerød og salgskontorer i Chile, Italien og USA. 

Udvikling:

Industri Udvikling har i juni 2017 erhvervet en tredjedel af aktierne i Grafisk Maskinfabrik. Selskabet har travlt med at levere på den stadigt stigende, globale efterspørgsel og der er mandet op med ny produktionsdirektør og flere produktionsmedarbejdere. Dertil er også introduceret nye anlæg til både label- og flexiblesprint. Ledelsen arbejder målrettet med de besluttede initiativer for at sikre den rigtige vækst og position i markedet. 

Beliggenhed:Birkerød
Regnskabsperiode:1/1 – 31/12
Medarbejdere:74
Ejerandel:Industri Udvikling IV K/S
33,3%
Første investeringsår:2017
Direktion:Uffe Nielsen
Bestyrelse:Jeppe Rasmussen, formand, Randi Nielsen, Uffe Nielsen, Dan Højgaard Jensen
Revisor:Deloitte, København, statsaut. revisor Keld Danielsen