Omni Technical Solutions A/S

København/Dubai
Autoværksteder og udlejning af kørende materiel
Omni Technical Solutions A/S
Uddrag af årsrapport (t.USD.) 201520162017
Omsætning 151.502138.005179.794
Resultat før skat 9.5548.0748.136
Resultat efter skat 8.7087.6677.684
Egenkapital 30.30928.16623.934
Balancesum 60.57959.46373.262
Om virksomheden:

Omni Technical Solutions A/S er moderselskab for Automotive Management Services (AMS).
AMS har hjemsted i Dubai, og er den førende udbyder af flådestyring og værkstedsydelser til internationale firmaer og organisationer, der primært opererer i udviklingslande og i verdens ”brændpunkter”. Selskabet er pt. repræsenteret i Somalia, Kasakhstan, Afghanistan, Mellemøsten og USA og servicerer mere end 60.000 køretøjer. Afghanistan er for tiden det vigtigste forretningssted, hvor AMS har en aftale med de afghanske sikkerhedsstyrker om servicering af deres vognpark. I Kazakhstan har AMS overtaget forhandlingen af Volvo Construction Equipment.

Udvikling:

Omni har i 2017 fået fornyet kontrakten i Afghanistan til nu at inkludere servicering af alle sikkerhedsstyrkers vognpark i landet. Herudover øger Omni sin tilstedeværelse i Somalia og i Mellemøsten. Omni har etableret forhandling af Volvo Construction Equipment i Kazakhstan, hvor markedsandelen fortsat øges. Omni venter i 2018 et resultat noget under niveauet for 2017 på grund af indføring af den nye kontrakt. 

Beliggenhed:København/Dubai
Regnskabsperiode:1/1 – 31/12
Medarbejdere:2082
Ejerandel:Industri Udvikling II K/S
48,8%
Første investeringsår:2007
Direktion:Martin Rasmussen
Bestyrelse:Jens Josefsen, formand, Mikael Konnerup, Martin Rasmussen, Lars Blavnsfeldt
Revisor:Ernst & Young, Odense, statsaut. Revisorer Søren Smedegaard Hvid & Rasmus Berntsen