Oversigt over porteføljevirksomheder

Klik på den enkelte virksomhed for at se detaljeret beskrivelse.

Borch Textile Holding ApS
Slagelse
Arbejdsbeklædning og tekstiler til industrielle vaskerier
Borch Textile Holding ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat 6.6253.3207.303
Resultat efter skat 5.6072.7886.388
Egenkapital 17.45915.56622.030
Balancesum 43.18453.18878.614

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Borch Textile Group A/S.
Detaljer
C&H System A/S
Næstved
Håndterings- og pakkeanlæg
C&H System A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat -7.5084021.468
Resultat efter skat -5.7893301.189
Egenkapital 12.94513.27514.464
Balancesum 58.14850.23949.715
Detaljer
Carsoe A/S
Aalborg
Procesudstyr til fødevareindustrien
Carsoe A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2013/142014/152015/16
Omsætning 211.303181.068233.940
Resultat før skat 14.2296.08619.275
Resultat efter skat 10.8364.86714.489
Egenkapital 20.59319.36029.846
Balancesum 65.91892.150127.182
Detaljer
Damgaard-Jensen A/S (DGJ Invest ApS)
Aarhus
Full-service printvirksomhed
Damgaard-Jensen A/S (DGJ Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2013/14 *)2014/15 *)2015/16 *)
Resultat før skat 3.6657.0016.232
Resultat efter skat 2.7275.4774.852
Egenkapital 23.21228.68925.541
Balancesum 46.66654.70348.946

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet K.T. Damgaard-Jensen A/S
Detaljer
Dan-Iso Holding A/S
Haubro
Isoleringsmateriale
Dan-Iso Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat 1.6741.7712.994
Resultat efter skat 1.2751.3662.343
Egenkapital 5.6414.5074.850
Balancesum 12.53311.09810.831

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Dan-Iso A/S.
Detaljer
Despec Nordic-koncernen
Lynge
IT- og kontortilbehør
Despec Nordic-koncernen
Uddrag af årsrapport (t.EUR.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Omsætning 179.829190.387165.590
Resultat før skat 2.2723.9722.157
Resultat efter skat 1.7612.9791.614
Egenkapital 10.44113.48913.463
Balancesum 40.00438.12138.411

*) Tallene hidrører fra driftselskabet Despec Nordic Holding A/S.
Detaljer
East Metal Holding A/S
Esbjerg
Stålkonstruktioner og -komponenter
East Metal Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Omsætning 376.476266.079406.491
Resultat før skat -8.375-17.6946.592
Resultat efter skat -7.185-14.0625.190
Egenkapital 52.53638.60655.586
Balancesum 164.428220.651221.286

*) Tallene hidrører fra East Metal Trade A/S
Detaljer
EM-fiberglas a/s
Hornsyld
Glasfiberproduktion
EM-fiberglas a/s
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 7.6313.1341.707
Resultat efter skat 5.7292.3761.330
Egenkapital 12.66015.03621.733
Balancesum 73.19673.37180.515
Detaljer
Euro Therm Invest A/S
Tranbjerg
Fjernvarmeanlæg
Euro Therm Invest A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/15 *)2015/16 *)2016/17 *)
Resultat før skat 12.43513.21516.242
Resultat efter skat 9.70010.30412.555
Egenkapital 12.48118.17418.729
Balancesum 30.55149.56888.124

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Euro Therm A/S.
Detaljer
FSG Foods ApS
Svendborg
Totalleverandør af fisk og sushirelaterede produkter
FSG Foods ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015 *)
6 mdr.
2016 *)
Resultat før skat -4.358-1.111119
Resultat efter skat -4.286-1.014204
Egenkapital -1.0064.4804.684
Balancesum 3917.0058.843

*) FSG Foods har omlagt sit regnskabsår til kalenderåret pr. 1. juli 2015.
Detaljer
Grafisk Maskinfabrik A/S
Birkerød
Anlæg til digital labelprint m.v.
Grafisk Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Omsætning 80.79287.90996.773
Resultat før skat 13.56914.26314.501
Resultat efter skat 10.19610.98811.233
Egenkapital 24.60532.65341.927
Balancesum 49.15552.60660.047
Detaljer
HT BENDIX A/S
Herning
Beslag og tilbehør til møbel- og køkkenindustrien
HT BENDIX A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat 16.94525.72729.608
Resultat efter skat 12.99720.05223.281
Egenkapital 33.15949.21151.866
Balancesum 124.669126.940128.460
Detaljer
ICEpower Holding A/S
Gladsaxe
Lydforstærkere
ICEpower Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2013/14 *)2014/15 *)2015/16 *)
Resultat før skat 33.62734.92432.896
Resultat efter skat 24.81427.14425.638
Egenkapital 131.011158.15549.751
Balancesum 158.589180.86782.250

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet ICEpower A/S.
Detaljer
John Bjerrum Nielsen A/S
Bramming
Industrilakering og CNC-træbearbejdning
John Bjerrum Nielsen A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat 2.2982.8192.913
Resultat efter skat 1.7812.2462.280
Egenkapital 19.60121.84717.977
Balancesum 28.03731.94528.053
Detaljer
Jyden Bur A/S
Holstebro
Staldinventar
Jyden Bur A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 1.5236542.002
Resultat efter skat 1.0526181.529
Egenkapital 36.12633.14735.391
Balancesum 88.66689.36884.543
Detaljer
KD Maskinfabrik A/S
Vejle
Løsninger til spildevandsrensning og spildevandsbehandling
KD Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 1.20551-6.211
Resultat efter skat 93592-4.915
Egenkapital 10.89410.9856.071
Balancesum 43.44853.20853.842
Detaljer
Kvist Industries (Kvist Industries Invest ApS)
Varde
Højkvalitetsmøbler
Kvist Industries (Kvist Industries Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat 9.527-6.2243.836
Resultat efter skat 7.667-6.1103.102
Egenkapital 35.03925.88128.983
Balancesum 127.962119.745149.404

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Kvist Industries A/S.
Detaljer
KVM Industrimaskiner (KVM Invest ApS)
Kjellerup
Betonvare- og asfaltanlæg
KVM Industrimaskiner (KVM Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2013/14 *)2014/15 *)2015/16 *)
Resultat før skat 8.17711.219-659
Resultat efter skat 6.2378.833-203
Egenkapital 45.28554.82738.979
Balancesum 76.46398.58492.786

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet KVM Industrimaskiner A/S.
Detaljer
LauRie A/S
Risskov
Dametøj - specialist i bukser
LauRie A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat 16.76212.0357.511
Resultat efter skat 12.8479.4455.865
Egenkapital 23.79220.82115.771
Balancesum 37.71932.94128.614
Detaljer
Maki A/S (Maki Investment ApS)
Silkeborg
Legetøj, spil og babyudstyr
Maki A/S (Maki Investment ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat 3.6718.79427.998
Resultat efter skat 2.7606.72121.906
Egenkapital 9.85816.57935.485
Balancesum 39.19753.98393.905

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Maki A/S.
Detaljer
Minkpapir A/S (DMP Partners A/S)
Holstebro
Maskiner og forbrugsvarer til minkbranchen og industrien
Minkpapir A/S (DMP Partners A/S)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat 9.3818.8775.293
Resultat efter skat 7.7947.9585.054
Egenkapital 37.48344.75249.783
Balancesum 120.801124.686127.208

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Minkpapir A/S.
Detaljer
Nordic Sense A/S (NSE Holding ApS)
Silkeborg
Produkter til personlig pleje m.v.
Nordic Sense A/S (NSE Holding ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2013/142014/152015/16
Resultat før skat 2.1922.6774.174
Resultat efter skat 1.6442.0523.249
Egenkapital 10.18712.2388.714
Balancesum 16.64418.43421.124
Detaljer
Nordisk Company A/S
Silkeborg
Outdoor udstyr og tøj
Nordisk Company A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 86-9.572-15.904
Resultat efter skat -73-9.042-16.205
Egenkapital 6.437-3.306-20.141
Balancesum 66.39672.51165.432
Detaljer
Omada A/S
København
Software og IT-konsulentforretning
Omada A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 26.16128.2329.594
Resultat efter skat 20.15320.6567.252
Egenkapital 22.85937.30145.045
Balancesum 60.35882.230104.008
Detaljer
Omni Technical Solutions A/S
København/Dubai
Autoværksteder og udlejning af kørende materiel
Omni Technical Solutions A/S
Uddrag af årsrapport (t.USD.) 20142015 *)2016 *)
Omsætning 157.610151.502138.005
Resultat før skat 2759.5548.074
Resultat efter skat -2448.7087.667
Egenkapital 36.66330.30928.166
Balancesum 87.83260.57959.463

*) Tallene er for den fortsættende aktivitet. Datterselskabet NationWide Hire er ophørt i 2015.
Detaljer
Scanflavour Holding ApS
Møldrup
Funktionelle proteiner til fødevareindustrien
Scanflavour Holding ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat 25.03531.708-12.166
Resultat efter skat 19.66424.442-9.487
Egenkapital 74.60187.37477.329
Balancesum 214.408330.030449.259

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Scanflavour A/S.
Detaljer
Sjørring Maskinfabrik A/S (Sjørring Invest ApS)
Thisted
Skovle til grave- og læssemaskiner
Sjørring Maskinfabrik A/S (Sjørring Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Omsætning 213.192227.948 242.616
Resultat før skat -27.892-6.589-14.193
Resultat efter skat -25.892-6.589-14.149
Egenkapital 2.943-3.160-3.268
Balancesum 108.205107.126 115.583

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Sjørring Maskinfabrik A/S.
Detaljer
Sports Group Denmark A/S
Ikast
Sportsbeklædning
Sports Group Denmark A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 5.5758.34422.079
Resultat efter skat 4.2026.44317.087
Egenkapital 8.46510.38931.150
Balancesum 27.73047.07595.352
Detaljer
System Transport Holding A/S
Herning
Transport og logistik
System Transport Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014 *)2015 *)2016 *)
Resultat før skat -5.4454.3743.304
Resultat efter skat -4.5463.0142.011
Egenkapital 3.3926.4108.388
Balancesum 54.19462.46454.324

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet System Transport A/S
Detaljer
Tenax Sild A/S
Nyborg
Forædlede fiskeprodukter
Tenax Sild A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 11.5309.2101.393
Resultat efter skat 8.7347.022861
Egenkapital 50.19770.49671.464
Balancesum 93.595129.918122.960
Detaljer
Theca A/S
Aarhus
Polstermøbler
Theca A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 14.99920.11324.920
Resultat efter skat 12.36916.90121.110
Egenkapital 42.34653.38762.324
Balancesum 72.23489.853119.001
Detaljer
Total Wind Group A/S
Brande
Installation, service, vedligeholdelse m.v. af vindmøller
Total Wind Group A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Omsætning 404.566498.982358.706
Resultat før skat 23.4057.888-46.160
Resultat efter skat 18.9815.358-58.340
Egenkapital 63.52560.5297.488
Balancesum 291.387372.337257.799
Detaljer
Virklund Sport A/S
Silkeborg
Anlæg og udstyr til sport
Virklund Sport A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201420152016
Resultat før skat 443605-4.376
Resultat efter skat 681788-4.191
Egenkapital 7.0077.5039.312
Balancesum 44.64147.46849.339
Detaljer