Oversigt over porteføljevirksomheder

Klik på den enkelte virksomhed for at se detaljeret beskrivelse.

C&H System A/S
Næstved
Håndterings- og pakkeanlæg
C&H System A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat -7.5084021.468
Resultat efter skat -5.7893301.189
Egenkapital 12.94513.27514.464
Balancesum 58.14850.23949.715
Detaljer
Coze Aarhus A/S (tidl. LauRie A/S)
Risskov
Dametøj - specialist i bukser
Coze Aarhus A/S (tidl. LauRie A/S)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/162016/172017/18
Resultat før skat 12.0357.511-3.133
Resultat efter skat 9.4455.865-2.474
Egenkapital 20.82115.7716.291
Balancesum 32.94128.61429.009
Detaljer
Damgaard-Jensen A/S (DGJ Invest ApS)
Aarhus
Full-service printvirksomhed
Damgaard-Jensen A/S (DGJ Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/15 *)2015/16 *)2016/17 *)
Resultat før skat 7.0016.2328.812
Resultat efter skat 5.4774.8526.852
Egenkapital 28.68925.54122.541
Balancesum 54.70348.94646.939

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet K.T. Damgaard-Jensen A/S
Detaljer
East Metal Holding A/S
Esbjerg
Stålkonstruktioner og -komponenter
East Metal Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)20162017
Omsætning 266.079401.271358.498
Resultat før skat -17.6948.982-13.280
Resultat efter skat -14.0625.225-11.707
Egenkapital 38.60643.62132.588
Balancesum 220.651134.842145.074

*) Tallene hidrører fra East Metal Trade A/S
Detaljer
EM-fiberglas a/s
Hornsyld
Glasfiberproduktion
EM-fiberglas a/s
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 3.1341.7074.028
Resultat efter skat 2.3761.3303.155
Egenkapital 15.03621.73324.888
Balancesum 73.37180.515106.758
Detaljer
Euro Therm Invest A/S
Tranbjerg
Fjernvarmeanlæg
Euro Therm Invest A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/16 *)2016/17 *)2017/18 *)
Resultat før skat 13.21516.2422.912
Resultat efter skat 10.30412.5552.546
Egenkapital 18.17418.72911.722
Balancesum 49.56888.12429.994

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Euro Therm A/S.
Detaljer
Grafisk Maskinfabrik A/S
Birkerød
Anlæg til digital labelprint m.v.
Grafisk Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Omsætning 87.90996.773120.969
Resultat før skat 14.26314.78218.908
Resultat efter skat 10.98811.23314.427
Egenkapital 32.65341.92752.142
Balancesum 52.60664.86771.699
Detaljer
ICEpower Holding A/S
Gladsaxe
Lydforstærkere
ICEpower Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/16 *)2016/17 *)2017/18 *)
Resultat før skat 32.89612.3492.538
Resultat efter skat 25.6389.6331.941
Egenkapital 49.75153.57855.519
Balancesum 82.25081.98085.469

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet ICEpower A/S.
Detaljer
John Bjerrum Nielsen A/S
Bramming
Industrilakering og CNC-træbearbejdning
John Bjerrum Nielsen A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/162016/172017/18
Resultat før skat 2.8112.91386
Resultat efter skat 2.2462.280113
Egenkapital 21.84717.97713.590
Balancesum 31.94528.05325.173
Detaljer
KD Maskinfabrik A/S
Vejle
Løsninger til spildevandsrensning og spildevandsbehandling
KD Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 51-6.2111.614
Resultat efter skat 92-4.915966
Egenkapital 10.9856.07110.036
Balancesum 53.20853.84281.108
Detaljer
Kvist Industries (Kvist Industries Invest ApS)
Varde
Højkvalitetsmøbler
Kvist Industries (Kvist Industries Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat -6.2243.8362.477
Resultat efter skat -6.1103.1022.614
Egenkapital 25.88128.98331.597
Balancesum 119.745149.404153.021

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Kvist Industries A/S.
Detaljer
Maki A/S (Maki Investment ApS)
Silkeborg
Legetøj, spil og babyudstyr
Maki A/S (Maki Investment ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 8.79427.99832.492
Resultat efter skat 6.72121.90625.454
Egenkapital 16.57935.48543.600
Balancesum 53.98393.905114.879

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Maki A/S.
Detaljer
Minkpapir A/S (DMP Partners A/S)
Holstebro
Maskiner og forbrugsvarer til minkbranchen og industrien
Minkpapir A/S (DMP Partners A/S)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017
Resultat før skat 8.8775.2931.580
Resultat efter skat 7.9585.0541.869
Egenkapital 44.75249.78348.329
Balancesum 124.686127.208131.236

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Minkpapir A/S.
Detaljer
Nordisk Company A/S
Silkeborg
Outdoor udstyr og tøj
Nordisk Company A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat -9.572-15.904-11.650
Resultat efter skat -9.042-16.205-9.278
Egenkapital -3.306-20.141-29.443
Balancesum 72.51165.43268.961
Detaljer
Omni Technical Solutions A/S
København/Dubai
Autoværksteder og udlejning af kørende materiel
Omni Technical Solutions A/S
Uddrag af årsrapport (t.USD.) 201520162017
Omsætning 151.502138.005179.794
Resultat før skat 9.5548.0748.136
Resultat efter skat 8.7087.6677.684
Egenkapital 30.30928.16623.934
Balancesum 60.57959.46373.262
Detaljer
Optimate ApS
Hinnerup
IT-konsulenthus
Optimate ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Omsætning 48.85668.52677.520
Resultat før skat 8.42112.11114.492
Resultat efter skat 6.4189.16710.998
Egenkapital 10.42111.16714.165
Balancesum 20.96930.40031.530
Detaljer
Pal-Cut A/S
Holstebro
Fuldautomatisk ark-dispenser og skridsikre mellemlægsark
Pal-Cut A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 3.1396.0772.924
Resultat efter skat 2.4394.7332.280
Egenkapital 8.71413.44715.727
Balancesum 26.27236.19741.007
Detaljer
RK Group A/S (RK Plast og Dania Plast)
Skive
Sprøjtestøbte plastemner
RK Group A/S (RK Plast og Dania Plast)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 7.8445.9519.650
Resultat efter skat 5.9864.6417.513
Egenkapital 27.91326.57924.887
Balancesum 58.25759.46254.803

*) Tallene er en simpel sammenlægning af årsregnskabstal fra driftsselskaberne RK Plast A/S og Dania Plast A/S. Dania Plast har forskudt regnskabsår 1/7 -30/6.
Detaljer
Sam Partner (Sam Group Holding ApS)
Kolding
Nonfoodprodukter til større detailkæder
Sam Partner (Sam Group Holding ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 20.28415.90918.519
Resultat efter skat 15.53612.27714.417
Egenkapital 20.66325.31533.674
Balancesum 52.89945.94766.185

*) Tallene hidrører alene fra driftsselskabet SAM Partner A/S. I SAM Group Holding ApS indgår endvidere søsterselskaberne Ignite Nordic, SAM Poland og SAM Asia.
Detaljer
Sjørring Maskinfabrik A/S (Sjørring Invest ApS)
Thisted
Skovle til grave- og læssemaskiner
Sjørring Maskinfabrik A/S (Sjørring Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Omsætning 227.948 242.616265.712
Resultat før skat -6.589-14.193-19.691
Resultat efter skat -6.589-14.149-15.691
Egenkapital -3.160-3.2684.578
Balancesum 107.126 115.583104.419

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Sjørring Maskinfabrik A/S.
Detaljer
Sports Group Denmark A/S
Ikast
Sportsbeklædning
Sports Group Denmark A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 8.34422.26123.358
Resultat efter skat 6.44317.26918.019
Egenkapital 10.38931.72736.738
Balancesum 47.07595.92983.172
Detaljer
System Transport Holding A/S
Herning
Transport og logistik
System Transport Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 4.3743.3044.190
Resultat efter skat 3.0142.0112.749
Egenkapital 6.4108.38811.228
Balancesum 62.46454.32479.345

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet System Transport A/S
Detaljer
Tenax Sild A/S
Nyborg
Forædlede fiskeprodukter
Tenax Sild A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 9.2101.3934.608
Resultat efter skat 7.0228613.395
Egenkapital 70.49671.46459.454
Balancesum 129.918123.090118.657

*)Tallene hidrører alene fra Tenax Sild A/S
Detaljer
Theca A/S
Aarhus
Polstermøbler
Theca A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 20.11324.92020.201
Resultat efter skat 16.90121.11016.942
Egenkapital 53.38762.32467.312
Balancesum 89.853119.001123.735
Detaljer
Vetgruppen Holding A/S
Valby
Landsdækkende dyrlægekæde
Vetgruppen Holding A/S
Detaljer
Wila A/S
Silkeborg
Komplekse rustfri stålløsninger
Wila A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201620172018
Resultat før skat -4.2024.22314.771
Resultat efter skat -3.2893.15511.518
Egenkapital 15.79819.45731.509
Balancesum 62.50462.52570.382
Detaljer
Aabo Ideal-Line Group ApS
Svendborg og Faaborg
Industrielle anlæg til overfladebehandling
Aabo Ideal-Line Group ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/15 *)2015/16 *)2016/17 *)
Resultat før skat 7.66914.4246.187
Resultat efter skat 6.00111.2685.163
Egenkapital 48.79157.86452.810
Balancesum 135.449149.353119.189

*) Tallene er en simpel sammenlægning af driftsselskaberne Ideal Engineering A/S (Ideal-Line A/S) med søsterselskaber og E. Aabo Andersen A/S
Detaljer