Oversigt over porteføljevirksomheder

Klik på den enkelte virksomhed for at se detaljeret beskrivelse.

Borch Textile Holding ApS
Slagelse
Arbejdsbeklædning og tekstiler til industrielle vaskerier
Borch Textile Holding ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 3.3207.3034.056
Resultat efter skat 2.7886.3883.020
Egenkapital 15.56622.03023.928
Balancesum 53.18878.61453.126

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Borch Textile Group A/S.
Detaljer
C&H System A/S
Næstved
Håndterings- og pakkeanlæg
C&H System A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat -7.5084021.468
Resultat efter skat -5.7893301.189
Egenkapital 12.94513.27514.464
Balancesum 58.14850.23949.715
Detaljer
Carsoe A/S
Aalborg
Procesudstyr til fødevareindustrien
Carsoe A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Omsætning 181.068233.940353.748
Resultat før skat 6.08619.27527.924
Resultat efter skat 4.86714.48921.161
Egenkapital 19.36029.84638.768
Balancesum 92.150127.182167.255
Detaljer
Coze Aarhus A/S (tidl. LauRie A/S)
Risskov
Dametøj - specialist i bukser
Coze Aarhus A/S (tidl. LauRie A/S)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/162016/172017/18
Resultat før skat 12.0357.511-3.133
Resultat efter skat 9.4455.865-2.474
Egenkapital 20.82115.7716.291
Balancesum 32.94128.61429.009
Detaljer
Damgaard-Jensen A/S (DGJ Invest ApS)
Aarhus
Full-service printvirksomhed
Damgaard-Jensen A/S (DGJ Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/15 *)2015/16 *)2016/17 *)
Resultat før skat 7.0016.2328.812
Resultat efter skat 5.4774.8526.852
Egenkapital 28.68925.54122.541
Balancesum 54.70348.94646.939

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet K.T. Damgaard-Jensen A/S
Detaljer
Despec Nordic-koncernen
Lynge
IT- og kontortilbehør
Despec Nordic-koncernen
Uddrag af årsrapport (t.EUR.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Omsætning 190.387165.590153.163
Resultat før skat 3.9722.157-75
Resultat efter skat 2.9791.614-126
Egenkapital 13.48913.46312.147
Balancesum 38.12138.41136.995

*) Tallene hidrører fra driftselskabet Despec Nordic Holding A/S.
Detaljer
East Metal Holding A/S
Esbjerg
Stålkonstruktioner og -komponenter
East Metal Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)20162017
Omsætning 266.079401.271358.498
Resultat før skat -17.6948.982-13.280
Resultat efter skat -14.0625.225-11.707
Egenkapital 38.60643.62132.588
Balancesum 220.651134.842145.074

*) Tallene hidrører fra East Metal Trade A/S
Detaljer
EM-fiberglas a/s
Hornsyld
Glasfiberproduktion
EM-fiberglas a/s
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 3.1341.7074.028
Resultat efter skat 2.3761.3303.155
Egenkapital 15.03621.73324.888
Balancesum 73.37180.515106.758
Detaljer
Euro Therm Invest A/S
Tranbjerg
Fjernvarmeanlæg
Euro Therm Invest A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/16 *)2016/17 *)2017/18 *)
Resultat før skat 13.21516.2422.912
Resultat efter skat 10.30412.5552.546
Egenkapital 18.17418.72911.722
Balancesum 49.56888.12429.994

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Euro Therm A/S.
Detaljer
FSG Foods ApS
Svendborg
Totalleverandør af fisk og sushirelaterede produkter
FSG Foods ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)
6 mdr.
2016 *)2017 *)
Resultat før skat -1.1111191.257
Resultat efter skat -1.0142041.366
Egenkapital 4.4804.6846.116
Balancesum 7.0058.843 13.949

*) FSG Foods har omlagt sit regnskabsår til kalenderåret pr. 1. juli 2015.
Detaljer
Grafisk Maskinfabrik A/S
Birkerød
Anlæg til digital labelprint m.v.
Grafisk Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Omsætning 87.90996.773120.969
Resultat før skat 14.26314.78218.908
Resultat efter skat 10.98811.23314.427
Egenkapital 32.65341.92752.142
Balancesum 52.60664.86771.699
Detaljer
HT BENDIX A/S
Herning
Beslag og tilbehør til møbel- og køkkenindustrien
HT BENDIX A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat 16.94525.72729.608
Resultat efter skat 12.99720.05223.281
Egenkapital 33.15949.21151.866
Balancesum 124.669126.940128.460
Detaljer
ICEpower Holding A/S
Gladsaxe
Lydforstærkere
ICEpower Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/16 *)2016/17 *)2017/18 *)
Resultat før skat 32.89612.3492.538
Resultat efter skat 25.6389.6331.941
Egenkapital 49.75153.57855.519
Balancesum 82.25081.98085.469

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet ICEpower A/S.
Detaljer
John Bjerrum Nielsen A/S
Bramming
Industrilakering og CNC-træbearbejdning
John Bjerrum Nielsen A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015/162016/172017/18
Resultat før skat 2.8112.91386
Resultat efter skat 2.2462.280113
Egenkapital 21.84717.97713.590
Balancesum 31.94528.05325.173
Detaljer
Jyden Bur A/S
Holstebro
Staldinventar
Jyden Bur A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 6542.0024.799
Resultat efter skat 6181.5293.260
Egenkapital 33.14735.39130.618
Balancesum 89.36884.54393.041
Detaljer
KD Maskinfabrik A/S
Vejle
Løsninger til spildevandsrensning og spildevandsbehandling
KD Maskinfabrik A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 51-6.2111.614
Resultat efter skat 92-4.915966
Egenkapital 10.9856.07110.036
Balancesum 53.20853.84281.108
Detaljer
Kvist Industries (Kvist Industries Invest ApS)
Varde
Højkvalitetsmøbler
Kvist Industries (Kvist Industries Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat -6.2243.8362.477
Resultat efter skat -6.1103.1022.614
Egenkapital 25.88128.98331.597
Balancesum 119.745149.404153.021

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Kvist Industries A/S.
Detaljer
Maki A/S (Maki Investment ApS)
Silkeborg
Legetøj, spil og babyudstyr
Maki A/S (Maki Investment ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 8.79427.99832.492
Resultat efter skat 6.72121.90625.454
Egenkapital 16.57935.48543.600
Balancesum 53.98393.905114.879

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Maki A/S.
Detaljer
Minkpapir A/S (DMP Partners A/S)
Holstebro
Maskiner og forbrugsvarer til minkbranchen og industrien
Minkpapir A/S (DMP Partners A/S)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017
Resultat før skat 8.8775.2931.580
Resultat efter skat 7.9585.0541.869
Egenkapital 44.75249.78348.329
Balancesum 124.686127.208131.236

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Minkpapir A/S.
Detaljer
Nordic Sense A/S (NSE Holding ApS)
Silkeborg
Produkter til personlig pleje m.v.
Nordic Sense A/S (NSE Holding ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Resultat før skat 2.6774.174983
Resultat efter skat 2.0523.249763
Egenkapital 12.2388.7149.477
Balancesum 18.43421.12425.314
Detaljer
Nordisk Company A/S
Silkeborg
Outdoor udstyr og tøj
Nordisk Company A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat -9.572-15.904-11.650
Resultat efter skat -9.042-16.205-9.278
Egenkapital -3.306-20.141-29.443
Balancesum 72.51165.43268.961
Detaljer
Omada A/S
København
Software og IT-konsulentforretning
Omada A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 28.2329.59411.401
Resultat efter skat 20.6567.2529.302
Egenkapital 37.30145.04554.229
Balancesum 82.230104.008140.943
Detaljer
Omni Technical Solutions A/S
København/Dubai
Autoværksteder og udlejning af kørende materiel
Omni Technical Solutions A/S
Uddrag af årsrapport (t.USD.) 201520162017
Omsætning 151.502138.005179.794
Resultat før skat 9.5548.0748.136
Resultat efter skat 8.7087.6677.684
Egenkapital 30.30928.16623.934
Balancesum 60.57959.46373.262
Detaljer
Optimate ApS
Hinnerup
IT-konsulenthus
Optimate ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/152015/162016/17
Omsætning 48.85668.52677.520
Resultat før skat 8.42112.11114.492
Resultat efter skat 6.4189.16710.998
Egenkapital 10.42111.16714.165
Balancesum 20.96930.40031.530
Detaljer
Pal-Cut A/S
Holstebro
Fuldautomatisk ark-dispenser og skridsikre mellemlægsark
Pal-Cut A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 3.1396.0772.924
Resultat efter skat 2.4394.7332.280
Egenkapital 8.71413.44715.727
Balancesum 26.27236.19741.007
Detaljer
RK Group A/S (RK Plast og Dania Plast)
Skive
Sprøjtestøbte plastemner
RK Group A/S (RK Plast og Dania Plast)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 7.8445.9519.650
Resultat efter skat 5.9864.6417.513
Egenkapital 27.91326.57924.887
Balancesum 58.25759.46254.803

*) Tallene er en simpel sammenlægning af årsregnskabstal fra driftsselskaberne RK Plast A/S og Dania Plast A/S. Dania Plast har forskudt regnskabsår 1/7 -30/6.
Detaljer
Sam Partner (Sam Group Holding ApS)
Kolding
Nonfoodprodukter til større detailkæder
Sam Partner (Sam Group Holding ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 20.28415.90918.519
Resultat efter skat 15.53612.27714.417
Egenkapital 20.66325.31533.674
Balancesum 52.89945.94766.185

*) Tallene hidrører alene fra driftsselskabet SAM Partner A/S. I SAM Group Holding ApS indgår endvidere søsterselskaberne Ignite Nordic, SAM Poland og SAM Asia.
Detaljer
Sjørring Maskinfabrik A/S (Sjørring Invest ApS)
Thisted
Skovle til grave- og læssemaskiner
Sjørring Maskinfabrik A/S (Sjørring Invest ApS)
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Omsætning 227.948 242.616265.712
Resultat før skat -6.589-14.193-19.691
Resultat efter skat -6.589-14.149-15.691
Egenkapital -3.160-3.2684.578
Balancesum 107.126 115.583104.419

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet Sjørring Maskinfabrik A/S.
Detaljer
Sports Group Denmark A/S
Ikast
Sportsbeklædning
Sports Group Denmark A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 8.34422.26123.358
Resultat efter skat 6.44317.26918.019
Egenkapital 10.38931.72736.738
Balancesum 47.07595.92983.172
Detaljer
System Transport Holding A/S
Herning
Transport og logistik
System Transport Holding A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 4.3743.3044.190
Resultat efter skat 3.0142.0112.749
Egenkapital 6.4108.38811.228
Balancesum 62.46454.32479.345

*) Tallene hidrører fra driftsselskabet System Transport A/S
Detaljer
Tenax Sild A/S
Nyborg
Forædlede fiskeprodukter
Tenax Sild A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2015 *)2016 *)2017 *)
Resultat før skat 9.2101.3934.608
Resultat efter skat 7.0228613.395
Egenkapital 70.49671.46459.454
Balancesum 129.918123.090118.657

*)Tallene hidrører alene fra Tenax Sild A/S
Detaljer
Theca A/S
Aarhus
Polstermøbler
Theca A/S
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 201520162017
Resultat før skat 20.11324.92020.201
Resultat efter skat 16.90121.11016.942
Egenkapital 53.38762.32467.312
Balancesum 89.853119.001123.735
Detaljer
Aabo Ideal-Line Group ApS
Svendborg og Faaborg
Industrielle anlæg til overfladebehandling
Aabo Ideal-Line Group ApS
Uddrag af årsrapport (t.kr.) 2014/15 *)2015/16 *)2016/17 *)
Resultat før skat 7.66914.4246.187
Resultat efter skat 6.00111.2685.163
Egenkapital 48.79157.86452.810
Balancesum 135.449149.353119.189

*) Tallene er en simpel sammenlægning af driftsselskaberne Ideal Engineering A/S (Ideal-Line A/S) med søsterselskaber og E. Aabo Andersen A/S
Detaljer